kontakt@oswbz.org +48 515 382 917
Innowacyjne rozwiązania z zakresu recyklingu i odzysku wody
Maj 25, 2018
0

OSWBZ jest stowarzyszeniem wyznaczającym standardy zrównoważonego budownictwa w Polsce, ale także organizacją, promującą rozwiązania zwiększające funkcjonalność i niskoemisyjność budynków projektowanych w Polsce. W opinii wielu członków stowarzyszenia woda jest najbardziej niedocenianym aspektem oszczędności w nowopowstających budynkach. Dotychczas większość najbardziej popularnych rozwiązań „energooszczędnych” koncentrowała się głównie na ograniczeniu zużycia energii elektrycznej, pomijając rolę innych mediów. Tymczasem, to właśnie woda jest drugim, najbardziej kosztownym medium w budynkach biurowych i stanowi znaczący koszt eksploatacyjny zarówno dla właścicieli, jak i najemców. Jednocześnie, rozwiązania np. z zakresu recyklingu wody szarej czy zagospodarowania wód deszczowych to nie tylko znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych, wymierne korzyści dla środowiska czy możliwość uzyskania punktów do certyfikacji budynków, ale często realne rozwiązanie problemów projektowych dla inwestora oraz możliwość dostosowanie rozwiązań technicznych do funkcji, kubatury oraz liczby pracowników w obiekcie.

Odzysk wody, a nowe prawo wodne.

Zdaniem stowarzyszenia OSWBZ, uchwalone na początku 2018 roku nowe prawo wodne nałoży znaczące opłaty na odbiorców przemysłowych i komercyjnych za pobór wody i odprowadzanie ścieków. Jednocześnie, wprowadzone zostaną dodatkowe opłaty za odprowadzenie wód opadowych z powierzchni utwardzonych wokół budynków. Odpowiedzią na te wyzwania jest zagospodarowanie zużytej, pochodzącej z pryszniców i umywalek wody, jej oczyszczenie i/lub odzysk wody deszczowej, przewidziany w projekcie budynku.

Doświadczenie członków stowarzyszenia w odzysku wody.

W toku prac stowarzyszenia OSWBZ, jego członkowie w tym m.in. Skanska Property Poland, Cushman & Wakefield, Go4Energy, Rewitech, Green Water Solutions i APA Wojciechowski podzielili się doświadczeniami m.in. w zakresie wdrożenia, projektowania oraz eksploatacji podobnych systemów. Kilkuletnie doświadczenie firmy Skanska w stosowaniu recyklingu wody szarej i odzysku wody deszczowej, np. w budynkach Green Corner, Atrium 2 oraz najnowszym Generation Park pokazuje, że przy odpowiednio wczesnym uwzględnieniu w projekcie rozwiązania te są łatwe do wdrożenia, działają bezawaryjnie, pozwalając na wprowadzenie całości oczyszczonej wody szarej i wody deszczowej do spłuczek w toaletach, a także do podlewania zieleni czy innych czynności sanitarnych. Co ważne, jakość wody po względem np. przejrzystości czy zapachu nie odbiega od wody z przyłącza miejskiego. Dział zarządzania nieruchomościami Cushman & Wakefield także potwierdza, iż na budynkach zarządzanych przez ich zespół, a należących do innych inwestorów, nie występują istotne problemy eksploatacyjne. Przedstawiciele Green Water Solutions, specjalizujący się we wdrożeniach podobnych systemów, zauważają natomiast rosnące zainteresowanie projektami w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, a wśród inwestorów, stosujących już podobne rozwiązania znaleźli się oprócz Skanska Property Poland także inni, bardzo silni gracze niemal wszystkich segmentów polskiego rynku nieruchomości, tj.: PKP, Dom Development, Thule Polska, Radisson Sas Zakopane, DHL, a także wiele centrów handlowych, obiektów publicznych oraz parków logistycznych, dysponujących dużą powierzchnią dachu. Jak ocenił Marcin Kłosowski z Green Water Solutions, w tej chwili w Polsce powstaje co najmniej kilkadziesiąt budynków wyposażonych w najnowocześniejsze technologie w zakresie odzysku wody. Jego zdaniem, przy szczegółowym określeniu parametrów zużycia wody w budynku prawie zawsze możliwe jest znalezienie odpowiednich rozwiązań o perspektywie zwrotu poniżej 10 lat. Ważne jest jednak, by przystosowanie instalacji po stronie budynku zostało przewidziane już na wczesnym etapie projektowania inwestycji.

W ciągu najbliższego roku Green Water Solutions planuje cykl spotkań i warsztatów edukacyjnych w całej Polsce, skierowanych głównie do projektantów instalacji sanitarnych i architektów, ale także zwiększających świadomość samych inwestorów. Szkolenia te będą odbywać się ze wsparciem stowarzyszenia OSWBZ, które w swojej dalszej działalności będzie uwzględniać tematykę zagospodarowania wody.

Więcej informacji na: www.greenwatersolutions.pl