kontakt@oswbz.org +48 515 382 917
Green Building Standard wkracza na nowy poziom!
23/04/20
0

Polski Certyfikat Green Building Standard stworzony jako narzędzie oceniające zrównoważone budownictwo, ale również kładący duży nacisk na komfort użytkowników, wkracza na nowy poziom.

Do tej pory certyfikat GBS dla budynków na etapie projektowym oceniał 3 filary: zużycie energii, komfort środowiska wewnętrznego oraz udogodnienia dla użytkowników.  

“Poprzez certyfikat GBS staraliśmy się znaleźć i pokazać punkt równoważny. Zwrócić uwagę na to, że komfort użytkowników jest równie ważny co zużycie energii, a udogodnienia takie jak np. dogodny transport miejski, stacje rowerowe, dostęp do zdrowej żywności czy miejsca wypoczynku mogą mieć wpływ na dobre samopoczucie osób korzystających z budynku.” – mówi Piotr Bartkiewicz, członek zarządu Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego.

W 2019 roku Certyfikat uzyskał uznanie organizacji International WELL Building Institute poprzez włączenie do certyfikacji WELL. Dzięki GBS w procesie certyfikacji WELL można uzyskać 5 dodatkowych punktów. 

Stowarzyszenie OSWBZ wychodzi z kolejną inicjatywąJako kolejnyczwarty filar do certyfikatu zostaje włączona szeroko rozumiana dostępność 

“Poprzez dostępność rozumiemy wprowadzenie szeregu usprawnień nie tylko dla osób z niepełnosprawnością, ale także dla kobiet w ciąży, osób z małymi dziećmi, osób z trudnością  poruszaniu się, itd. Chcemy zwrócić uwagę na wygodę wszystkich użytkowników, tak aby korzystanie z budynku i jego infrastukrury było jak najbardziej dostępne, by wszyscy użytkownicy mogli poruszać się po budynku bez przeszkód.” – mówi dr Piotr Bartkiewicz, członek zarządu Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego. 

 

Zapraszamy do odwiedzenia stronyhttp://greenbuildingstandard.eu/